Z Oxfordu do Bath rowerem

Ten przejazd kręci mnie odkąd kupiliśmy rowery. A że rowery pojawiły się jesienią, Marcin do końca lutego pracuje każdy weekend więc lipka mała. Generalnie mogłabym pojechać sama ale wiem, Marcin też chce się zmierzyć z tą trasą więc czekam na lepsze okoliczności pogody.

Długość trasy to 120 kilometrów mniej uczęszczanymi drogami. Prawdopodobnie gdyby dobrze się przyłożyć to spokojnie można tą trasę zrobić w jeden dzień. Ale skoro ma to być przyjemność, relaks i mile spędzony czas rozłożyłam trasę na 2 dni abyśmy mogli zobaczyć kolejny, ciekawy kawałek Anglii. Łączna przewidywana suma przewyższeń to około 700 metrów, więc od czasu do czasu pewnie poczujemy eksplozje w mięśniach. Ale nigdy nie wiadomo.

Plan jest następujący. Oxford – Devizes 80 km i Devizes – Bath 40 km. PoI:

  • Abingdon i zwiedzenie ruin opactwa,

  • Marcham, gdzie znajdują się potężne wykopaliska archeologiczne pod wodzą ludzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Chyba są do zwiedzania ale raczej nie będziemy się w to bawić.

  • Uffington, wejście na szczyt wzgórza smoka, gdzie jest najlepszy widok na najbardziej znanego, białego konia w UK
  • Ashbury, jeśli da się dojechać rowerem szosowym to zobaczymy Wayland’s Smithy – neolityczne miejsce pochówku pochodzące z około 4500 – 3800 r pne.

  • Avebury, potężny krąg kamienny tworzący wraz ze Stonehange jedną z najbardziej znanych atrakcji UK (ale że już widzieliśmy kilka razy chyba sobie darujemy)

  • Bishops Cannings, przebiega tędy Wasdyke długi na 30 kilometrów wał obronny pochodzący z okresu panowania rzymskiego (też sobie darujemy – nie kręci nas to jakoś)

  • Devizes, XIwieczny zamek (niestety nieudostępniony dla publiczności), 500 budynków znajdujących się na liście zabytków (można kupić mapę z zaznaczonymi budynkami i odbyć tour ich śladem), muzeum Wiltshire z potężną ilością artefaktów pochodzących z epoki brązu oraz znaleziska odkryte na terenie Stonehenge i Avebury (dość kuszące) oraz kilka kościołów w tym dwa umieszczone na liście zabytków 1szej klasy (St John the Baptist i St Mary the Virgin). Tuż przed Devizes warto popatrzeć na Devizes Millenium White Horse.
  • Avoncliff, skrzyżowanie cieków wodnych. Dołem płynie rzeka Avon, którą pod kątem 90 stopni przecina akwedukt (100 metrów długości i 18 metrów wysokości), z którego rozciąga się widok na dolinę rzeki Avon. Taka ciekawostka.

  • Bradford-on-Avon, piękne, stare miasto z imperium rzymskim w tle. Jedną z głównych atrakcji miasta jest kamienny most ze strzelistymi łukami. W centrum warto zobaczyć kilka XVIIwiecznych budynków.

  • Bath, i gorące źródła.

Powrót do Oxfordu będzie pociągiem.

PS. Jest pomysł zrobić to w jeden dzień, wydaje się to być dość prawdopodobne. Się zobaczy w marcu.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

21/02/2017

Pin It on Pinterest

Share This