Cotswold way jest 164 kilometrowym szlakiem pieszym poprowadzonym wzdłuż zboczy Cotswolds, które mają status AONB (Area of outstanding beauty) czyli jednym słowem jest to obszar o wybitnym pięknie naturalnym. I szczerze taki status można mu przyznać. Łagodne wzgórza pokryte trawą, zbożami, rzepakiem lub lasami dają wrażenie fal morskich kołysanych przez łagodny wiatr. Gdzie nie gdzie wieże kościelne wystrzeliwują prosto w niebo (oby błękitne, wtedy widoki są jeszcze piękniejsze!). Mniejsze i większe wioski mają podobny kolor, żółtego piaskowca, który wydobywany jest w tej okolicy. Przez rzeki przerzucone są mosty o pięknych, regularnych łukach… Sielanka… Przejście Cotwold way zajmuje około tygodnia do 10 dni w zależności od tempa marszu i ilości obejrzanych miejsc. Oczywiście Cotswold way można przebiec! Wiadomo! Rekord to 20 godzin i 36 minut, niepobity od 2012 roku.

Od kiedy mamy rowery ta trasa wisi na moim planie rzeczy to do na 100% nie do odpuszczenia. Po pierwsze bo uwielbiam Cotswolds i uwielbiam trudne trasy. Marcin zgodził się zanim jeszcze przedstawiłam mu cyfry. Trasa rowerowa jest poprowadzona tak aby znlazło się na niej jak najwięcej punktów z trasy pieszej i dzięki temu otrzymaliśmy łączną sumę podjazdów 2000 metrów. Tutaj to na pewno mięśnie będą nam eksplodować! Oczywiście nie odpuścimy sobie wejścia na kilka najwyższych punktów w Cotswolds.

Nasza trasa dostosowana jest do jazdy rowerem szosowym i podzielona jest na dwa dni. Honeybourne – Painswick 65km, Painswick – Bath 75 km

PoI:

  • Broadway Tower 20 metrowa wieża stoi na 312 m npm. Widoki ze szczytu wzgórza (nie mówiąc już o wieży) są naprawdę wspaniałe. Na wzgórze trzeba najpierw wejść…
  • Hailes Abbey, XIIIwieczne ruiny klasztoru cystersów
  • Cleeve Hill, 330m npm ale odpuszczamy sobie o biegliśmy tamtędy maraton kilka lat temu
  • Sudeley Castle, XVwieczny zamek postawiony na miejscu XIIwiecznego, odpuszczamy, za drogi, może kiedyś przy okazji.
  • Tyndale Monument 34metrowa wieża postawiona dla upamiętnienia Williama Tyndale, tłumacza Nowego Testamentu. Na szczyt wieży prowadzi 121 stopni, to będzie wyzwanie!

Pin It on Pinterest

Share This